Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

ul. Blich 2, 38-400, Krosno
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno


Nawiguj z Google


Opis

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to nowoczesne, interaktywne muzeum, które w bardzo atrakcyjnej formie prezentuje szklane dziedzictwo Krosna, regionu i Polski.

W trakcie zwiedzania, zawsze pod opieką przewodnika, zwiedzający oglądają pokazy ręcznego formowania szkła, warsztaty produkcji i zdobienia szklanych wyrobów, oraz wystawy stałe i czasowe.

Na poziomie -4 budynku głównego mieści się warsztat hutniczy – najważniejsze miejsce muzeum. Tutaj można z bliska przyjrzeć się procesowi produkcji szklanych przedmiotów metodą ręcznego formowania. Na drewnianym podeście hutnicy kształtują, na oczach widzów, szklaną materię o temperaturze 1100 – 1200 stopni Celsjusza. Ręczna produkcja szkła ma w sobie magnetyczny urok, który oczaruje każdego.

Na kolejnym poziomie mieszczą się warsztaty zdobienia szkła, gdzie pracujący zdobnicy szkła tworzą i zdobią szklane przedmioty za pomocą różnych technik i narzędzi. Można tu poznać techniki używane w pracy przy warsztacie malarskim, rodzaje technik witrażowych, pracę grawera czy szlifierza szkła. Tutaj również działa warsztat palnikarski zwany także warsztatem miniatury szklanej.

Na poziomie -2 znajduje się sala wystaw czasowych, w której prezentowane są wystawy znanych i uznanych w Polsce i na świecie artystów szkła oraz sala kinowa, gdzie zwiedzający oglądają krótki film dokumentalny o historii hutnictwa szkła.

W budynku głównym działa sklep firmowy oferujący szkło artystyczne i użytkowe, szklane pamiątki, bibeloty, biżuterię. W sprzedaży są wyroby powstałe w naszej placówce, szkła z okolicznych hut a nawet produkty zagranicznych hut szkła.