Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

ul. Kolejowa 29 a, 38-400 Krosno
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej


Nawiguj z Google


Opis

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Powstało po to, aby zachowywać, przypominać i przybliżać odwiedzającym bogate tradycje ziemi krośnieńskiej.

Wnętrze Etnocentrum można poznać przy okazji zwiedzania z przewodnikiem lub wybierając spacer z audioguidem. Dodatkową formą poznania dawnych zwyczajów regionu może być udział w warsztatach rękodzielniczych i kulinarnych oraz różnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez placówkę.

Zwiedzanie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których dowiecie się o życiu codziennym i dawnych zwyczajach tego regionu. To podróż w tradycję, wysłuchanie ciekawych opowieści o zwyczajach, odwiedziny u gospodarza na podworcu, odpoczynek na pasterniku, przymierzanie ludowych strojów regionalnych w wirtualnej przymierzalni, autorskie projektowanie wzoru haftu na specjalnym stole z dotykowym ekranem, przejażdżka wozem drabiniastym w świat krośnieńskich legend, oraz podróż wirtualnym pociągiem po atrakcjach okolic Krosna… To wszystko co czeka na odwiedzjących okraszone jest sporą dawką muzyki tradycyjnej i grami multimedialnymi w specjalnie do tego zaaranżowanej przestrzeni w podziemiach. W godzinach pracy instytucji można też zwiedzić aktualną wystawę czasową.

W ramach pakietu KTT w ofercie Etnocentrum znajdują się dwie opcja zwiedzenia Etnocentrum; z przewodnikiem lub z audioguidem (samodzielnie).

Na co dzień Etnocentrum proponuje także bogatą ofertę warsztatową dla każdej grupy wiekowej. Na szczególną uwagę zasługują jedyne w swoim rodzaju Etnoranki, a więc warsztaty kulinarne ze wspólnym niedzielnym śniadaniem. W Sali warsztatowej cyklicznie organizowane są warsztaty haftu, plastyki obrzędowej, malowania na drewnie, tkackie, snycerskie oraz wiele innych, które obrazują dane rzemiosło ludowe.

Etnocentrum organizuje również potańcówki, koncerty muzyki tradycyjnej, warsztaty śpiewacze, taneczne i spotkania z mistrzami tradycji! Z tej bogatej oferty każdy znajdzie coś dla siebie. Odwiedzając Krosno, warto się tam wybrać!

W budynku Etnocentrum działa sklep z wyrobami rękodzielniczymi, a wśród nich znajdują się: biżuteria koralikowa, obrazki wykonane techniką haftu krzyżykowego, szydełkowe torebki, czapki, obrazy malowane na drewnie, lniane poszewki, dawne zabawki np. gliniane ptaszki- gwizdki, a także pamiątki związane z Krosnem.