Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

ul. Kopalniana 35, Bóbrka 38-458 Chorkówka
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego


Nawiguj z Google


Opis

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza to miejsce niezwykłe. To właśnie tutaj w XIX w. rozpoczęła się kariera ropy naftowej. Tu narodził się przemysł, który dziś jest jednym z najważniejszych na świecie.


Od 1961 r. na terenie czynnej kopalni ropy naftowej, która swą świetność zawdzięcza twórcom przemysłu naftowego: Ignacemu Łukasiewiczowi, Karolowi Klobassie oraz Tytusowi Trzecieskiemu funkcjonuje placówka, która chroni zabytkowe budowle, urządzenia i narzędzia, a także dba, aby współcześni nie zapomnieli o tym, jak ważna jest jej rola w historii światowego przemysłu naftowego.

Najcenniejszymi, najbardziej niesamowitymi zabytkami są XIX. kopanki ropne: „Franek" i „Janina". Studnie te, pomimo upływu wielu lat nadal są aktywne, a zaglądając do ich wnętrza możemy zobaczyć wzburzone lustro ropy. W Bóbrce możemy zapoznać się z metodami wydobycia płynnego, czarnego złota oraz zobaczyć, poczuć, a nawet dotknąć prawdziwego oleju skalnego- ropy naftowej.
Sercem muzeum jest kamienny obelisk potwierdzający założenie kopalni w 1854 r., co czyni ją najstarszą w świecie, nadal działającą kopalnią.

Niezwykle ciekawymi reliktami industrializacji są oryginalne budynki kopalnianej kuźni i warsztatu, gdzie poznamy warunki pracy kowala, a także oglądniemy najstarsze urządzenia mechaniczne, jakie były stosowane do naprawy narzędzi wiertniczych. Dla lepszego zrozumienia specyfiki funkcjonowania warsztatu obejrzymy multimedialną projekcje, która przywoła duchy dawnych robotników, aby wyjaśnili tajniki swojej pracy.

Na ścieżce zwiedzania nie może zabraknąć tzw. „Domu Łukasiewicza", który został zaaranżowany w niezwykle ciekawy sposób. Klimatyczne sale, dzięki nowym technologią zamieniają się w kapsuły czasu, które przenoszą turystów do XIX. apteki oraz do laboratorium na spotkanie z samym Ignacym Łukasiewiczem!

Muzeum bobrzeckie to nie tylko oryginalne, XIX. zabytki, relikty industrializacji. Muzeum w Bóbrce podążając za najnowszymi trendami i pragnąc sprostać oczekiwaniom turystów realizuje nowe projekty, które w barwny sposób uzupełniają dotychczasowe wystawy.

Bobrzecka placówka dbając o XIX. relikty przemysłowe stara się rozwijać i stwarzać nowe, atrakcyjne obszary. Zapraszamy do odwiedzin Muzeum w Bóbrce. Tylko tutaj przeniesiemy się do dawnych czasów, kiedy ziemie polskie zajmowała jedno z czołowych miejsc pod względem wydobycia ropy naftowej. Tylko tutaj, poznamy zbiory zabytków techniki dokumentujących historię przemian przemysłu naftowego i gazowniczego, stanowiących bogate dziedzictwo myśli inżynierskiej i materialne świadectwo działalności człowieka związane z wytwórczością, produkcją i techniką. Historia świetności dawnej kopalni i unikalna lokalizacja bobrzeckiego Muzeum sprawiają, iż nie ma równego na całym świecie!